Zarówno migdały, jak i masło migdałowe, uchodzą za niezwykle zdrowe produkty. Są polecane sportowcom, kobietom w ciąży, ale też naukowcom oraz osobom narażonym na silny stres. Jak to możliwe, że jeden produkt okazuje się pomocny dla tak wielu różnorodnych grup? Zapraszamy na krótką podróż po świecie migdałów. Gwarantujemy, że dowiesz się w niej, dlaczego masło migdałowe jest nie tylko pyszne, ale i niesamowicie zdrowe.
Niezwykłe właściwości masła migdałowego
Dlaczego warto jeść masło migdałowe? Z pewnością jedną z jego podstawowych zalet jest wyjątkowy smak. Pasta z migdałów jest przede wszystkim pyszna i stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego masła z orzechów arachidowych. Jednak na tym nie kończą się zalety migdałów. Nasiona są prawdziwym bogactwem witamin oraz minerałów. W paście z migdałów znajdziesz m.in. witaminy A, E oraz witaminy z grupy B. Wśród minerałów należy wymienić m.in. potas, wapń, magnez, fosfor, cynk oraz sód. Każda z tych substancji ma dobroczynny wpływ na zdrowie i kondycję człowieka.
Jesteś przemęczony, a może masz problemy ze stresem albo koncentracją? Naukowcy potwierdzają, że migdały wpływają na pracę mózgu. Wszystko za sprawą obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych, potasu oraz witaminy E. Substancje usprawniają działanie układu nerwowego, w konsekwencji czego polepszeniu ulega zdolność skupienia, z kolei poziom stresu zdecydowanie spada. Te same substancje wzmacniają pracę serca. Kwasy tłuszczowe obniżają ilość cholesterolu LDL, a więc zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca albo miażdżycy. Z kolei witamina E normuje poziom ciśnienia krwi.
Czy pasta migdałowa może być jedzona przez kobiety w ciąży i czy jest odpowiednim wyborem dla cukrzyków? Czy migdały dla sportowców są dobrym pomysłem? Wszystkie odpowiedzi są twierdzące, ale zawsze dobrze jest wiedzieć, dlaczego dany produkt jest polecany dla konkretnej grupy ludzi. Migdały stanowią remedium na nudności oraz zgagę. Są one nawet w stanie zahamować odruch wymiotny. Dzięki temu są polecane Paniom, które nie najlepiej znoszą pierwsze miesiące ciąży. Ponadto migdały wpływają na zmniejszenie insulinooporności. Sprawia to, że są dobrym wyborem dla cukrzyków. Masło z migdałów jest zdrowym wyborem również dla sportowców oraz dla wegan i wegetarian. Wszystko za sprawą wysokiej zawartości białka roślinnego i błonnika. Do tego migdały zawierają sporo wapnia, będącego materiałem budulcowym kości. Jakby tego było mało, to masło migdałowe sprzyja odchudzaniu. Zawarte w nasionach nienasycone kwasy tłuszczowe, w połączeniu ze zbilansowaną dietą, wpływają na zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej.
Jak jeść masło migdałowe?
Z czym jeść masło migdałowe? Czy zawsze podawane jest jedynie w słodkim wydaniu? Czy masło migdałowe wytrawne może dobrze smakować? Spieszymy z rozwianiem wszelkich wątpliwości dotyczących pasty migdałowej. Przede wszystkim może być ona wykorzystywana podobnie, jak rozmaite masła orzechowe. Świetnie smakuje w połączniu z tostami czy świeżym chlebem. Dla przełamania smaku wiele osób decyduje się na dodanie składników, za sprawą których kanapka zyskuje wielowymiarowy smak. Może to być np. dżem, marmolada, owoce albo wiórki kokosowe czy pokrojone orzechy.
Kanapka z masłem migdałowym jest najbardziej oczywistym rozwiązaniem, jednak pasta znakomicie sprawdza się również w innych odsłonach. Jest idealnym dodatkiem do koktajlu. Wystarczy, że zmiksujesz mleko albo napój roślinny z odrobiną masła migdałowego oraz ulubionymi owocami. Niektórzy dorzucają jeszcze np. płatki owsiane, miód albo siemię lniane. W ten sposób otrzymujesz zdrową i pożywną przekąskę. Wśród najnowszych kulinarnych trendów z pewnością można wymienić masło migdałowe z naleśnikami. Pasta może być zarówno dodana do samego ciasta, jak i stanowić nadzienie placków. Nie będzie zaskoczeniem, że produkt perfekcyjnie nadaje się do wielu wypieków. Ciastka z masłem migdałowym to prawdziwa rozkosz dla zmysłów. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że świetnie smakują zarówno w tradycyjnej, jak i wegańskiej odsłonie.
Pozostaje jeszcze jedynie odpowiedź na pytanie, czy pasta migdałowa na wytrawnie to dobry pomysł? Zdecydowanie tak! Możesz ją wykorzystać np. jako podstawę do sosu. Wystarczy, że połączysz ze sobą masło migdałowe, sos sojowy i miód. Aby rozrzedzić konsystencję, możesz dodać odrobinę letniej wody. Jest to baza sosu, która dobrze smakuje już sama w sobie, ale może być też poddana lekkiej modyfikacji. Niektórzy decydują się na dodanie np. curry, mleczka kokosowego albo ostrej papryki. Wszystko zależy od tego, na jaki wariant masz akurat ochotę. Ponadto sos sprawdza się również w roli marynaty do warzyw i mięs. Masło migdałowe posiada niezwykle wiele zalet. Kryje w sobie bogactwo witamin i minerałów, a do tego urzeka smakiem. Z pewnością jest to produkt, który warto włączyć do swojej diety.