Dlaczego nasze miody?
Po 1 – dbamy o proces produkcji
Przez cały sezon dbamy o pszczoły, tak aby pozyskiwany od nich miód charakteryzował się najwyższą jakością. Miodobranie wykonujemy tylko wtedy gdy miód jest już bardzo dojrzały. Co to oznacza? Miód dojrzały to miód z niską zawartością wody, która jest odparowywana przez pszczoły. Taki miód dłużej zachowuje swoje właściwości zdrowotne i bakteriobójcze.
Przykładamy również dużą wagę do procesu konfekcjonowania miodu. Droga naszego miodu z ula do słoika jest bardzo krótka. Jeszcze tego samego dnia odwirowujemy miód z plastrów i umieszczamy go w specjalnych odstojnikach w których znajduje się przez około 5 kolejnych dni. Wszystko po to aby miód się sklarował, to znaczy aby powietrze, drobiny wosku oraz inne zanieczyszczenia wypłynęły na wierzch, skąd łatwo można je oczyścić.
Nie stosujemy żadnych filtrów oczyszczających! Dzięki temu miód zachowuje 100% swoich właściwości. Po sklarowaniu miód rozlewany jest do słoików i trafia do sprzedaży. Nasze miody przechowywane są w chłodnym pomieszczeniu, bez dostępu światła słonecznego co utrzymuje ich jakość i właściwości.
Po 2 – nasze miody bardzo szybko krystalizują, a krystalizacja = wysoka jakość
Im mniej wody zawiera miód tym lepsza jest jego jakość (dojrzałość). Miody wysokiej jakości szybko krystalizują (wyjątkiem jest 100% miód akacjowy) m.in. dlatego, że zawierają małą ilość wody. Tak jest właśnie w przypadku naszych miodów. Miód musimy rozlewać z odstojników do słoików bardzo szybko ponieważ tempo krystalizacji jest wyjątkowo duże. Nasz miód nawet w postaci płynnej jest gęsty i ciężki. Należy również zaznaczyć, że nasze miody krystalizują równomiernie, nie rozwarstwiają się, co również jest oznaką ich najwyższej jakości.
Po 3 – dekrystalizacja miodu?
Można zauważyć, że miód dostępny w hipermarketach często ulega rozwarstwieniom tzn. część miodu jest w postaci płynnej zaś druga część jest już w postaci stałej, innymi słowy miód taki krystalizuje nierównomiernie. Co to znaczy? Najczęstszą przyczyną takiego zjawiska jest albo przegrzanie miodu albo rozgrzewanie go po kilka razy. Miód można rozgrzewać zachowując jego właściwości, jednak tylko w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza. Niestety, najczęściej ta temperatura nie jest przestrzegana ponieważ miód musi trafić na półkę szybko, więc szybko musi zostać rozgrzany. Przegrzanie miodu skutkuje pozbawieniem go jakichkolwiek właściwości zdrowotnych.
Miody z naszej pasieki są z zasady nierozgrzewane czyli sprzedajemy je w postaci już skrystalizowanej. Bardzo chcielibyśmy aby miód sprzedawał się najlepiej w postaci skrystalizowanej (stałej), czyli świadczącej o jego wysokiej jakości. Wiemy jednak, że spora część Klientów preferuje miody płynne, dlatego też postanowiliśmy zainwestować w specjalne urządzenie dekrystalizacyjne z termostatem, które pozwala nam przeprowadzać proces dekrystalizacji w bezpieczny sposób (do 40 stopni Celsjusza). Taki miód zachowuje swoje właściwości i w przeciągu 2-3 miesięcy od zdekrystalizowania powinien ponownie zacząć krystalizować. Nie wmawiamy naszym Klientom, że miód płynny w grudniu czy styczniu jest taki, bo taki powinien być. Pozostawiamy tym samym naszym Klientom prawo wyboru co do konsystencji miodu, jasno oznaczając jaki miód kupują.
Po 4 – naszego miodu nie znajdziesz w markecie
Patrz punkt numer 3 :)
Po 5 – nie skupujemy miodów od innych pszczelarzy
Nasze miody pochodzą w 100% z naszych pasiek. Nie kupujemy miodów od innych pszczelarzy aby umieścić na nich swoją etykietę. Nie robimy tego ponieważ nigdy nie będziemy pewni co działo się z takim miodem, jak był konfekcjonowany i przechowywany. Zależy nam na jakości, a możemy być jej pewni tylko co do miodu, który sami zbieramy. Niestety zafałszowań miodu na rynku polskim jest obecnie zbyt dużo. Ponadto wielu pszczelarzy kupuje miód na Ukrainie, sprzedając go w Polsce jako produkt polski. Nigdy nie bylibyśmy pewni co w takim miodzie się znajduje.
Po 6 – Klienci są dla nas bardzo ważni
Zdajemy sobie sprawę z tego, że sprzedaż wysyłkowa miodu wzbudza wśród naszych Klientów wiele wątpliwości. Szklany słoik, a do tego waga miodu sprawia, że nie jest to produkt najłatwiejszy w transporcie. Możemy jednak zapewnić, że do każdej przesyłki podchodzimy odpowiedzialnie i zawsze dokładnie zabezpieczamy miody do transportu. Do tej pory stłuczenie słoika w transporcie zdarzyło nam się raz. Co w takiej sytuacji robimy? Należy się z nami skontaktować, przesłać nam zdjęcia stłuczonego produktu i napisać nam czy życzą sobie Państwo wysłania drugiego słoika czy zwrotu pieniędzy za stłuczony miód lub pyłek. My reklamujemy zniszczony produkt u firmy kurierskiej.
Po 7 – dobro pszczół przede wszystkim
Nasze pasieki znajdują się w sprawdzonych miejscach, przy gospodarstwach, które prowadzą odpowiedzialną gospodarkę rolną. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko zatrucia naszych pszczół. Również z tego względu nie prowadzimy pasieki wędrownej - przenoszenie uli to nie tylko stres dla pszczół, ale także większe ryzyko ich zatrucia lub chorób. Niestety dzisiejszy świat nie sprzyja pszczołom, musimy więc je chronić.
Po 8 – doświadczenie oraz pasja
Pszczoły w naszej rodzinie zajmują szczególne miejsce. Pszczelarstwem trudni się już 3 pokolenie rodziny Kalińskich. Obecnie ekipę Bartnika tworzy Edward Kaliński oraz jego córka, Justyna. Z hobbystycznie prowadzonej pasieki staliśmy się pasieką zawodową, jednak prowadzoną w tradycyjny sposób, gdzie na 1 miejscu są pszczoły i ich dobro. Dbamy o każdą rodzinę pszczelą, a w naszą pracę wkładamy całe serce.
Edward Kaliński, Justyna Kalińska
Uwielbiamy rozmawiać o pszczołach, pszczelarstwie i miodzie. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, pytania lub chciałbyś/chciałabyś się czegoś dowiedzieć, skontaktuj się z nami.
[email protected]
+48 692 346 807